Νίκησε εύκολα τον Τόμπσον ο Τσιτσιπάς!

Στις σταθερές εμφανίσεις που είχε πριν τη χορτάρινη περίοδο φαίνεται ότι έχει επιστρέψει ο Στέφανος Τσιτσιπάς. Ο “Στεφ” επικράτησε σχετικά εύκολα με 6-3, 7-6 (4) επί του Τζόρνταν Τόμπσον και προκρίθηκε στους “8” του τουρνούα της Ουάσινγκτον.

Ο 21χρονος Έλληνας τενίστας θα αντιμετωπίσει στον επόμενο γύρο τον Μπενουά Περ, ο οποίος επικράτησε με 7-6 (3), 6-3 επί του Ίσνερ.

Στα του αγώνα του με τον Αυστραλό ο Τσιτσιπάς είχε 13 winners και 15 αβίαστα λάθη. Παράλληλα, έσβησε τα 4 break points που αντιμετώπισε, ενώ εκείνος είχε 1/7. Για την ακρίβεια έκανε το μοναδικό break του αγώνα στο πέμπτο game του πρώτου σετ με το οποίο ουσιαστικά και το καθάρισε φτάνοντας στην κατάκτησή του με 6-3.

Στο δεύτερο σετ οι δύο αθλητές κράτησαν το σερβίς τους μέχρι τέλους και έτσι φτάσαμε στο tie break. Εκεί ο Τσιτσιπάς ήταν καλύτερος από τον αντίπαλο του και κατάφερε να πάρει τη νίκη και μαζί την πρόκριση για την οκτάδα.

Αυτή θα είναι η δέκατη φορά μέσα στη χρονιά όπου ο Στέφανος Τσιτσιπάς θα αγωνιστεί στην προημιτελική φάση ενός τουρνουά. Ο “Στεφ” έφτασε έτσι τις 36 νίκες του μέσα στη σεζόν και τα ξημερώματα του Σαββάτου θα έχει την ευκαιρία να πάρει ακόμα μία.